Audits ir uzņēmuma pārbaude, kuru veic pilnvarota persona – revidents, kurš apkopo un novērtē informāciju par uzņēmumu, pārbauda aprēķinu precizitāti un beigās sniedz arī audita atzinumu.
Individuāli veidotas reklāmas kampaņas Google.
Garantēts rezultāts.
Dažādi Bonusi. Zvani 25707255
Audita tipi:
- Iekšējais audits – veic persona no uzņēmuma;
- Ārējais audits – veic neatkarīga persona no auditoru firmas.
Audita veidi:
- Operacionālais audits – kādas atsevišķas uzņēmuma daļas pārbaude;
- Atbilstības audits – uzņēmuma statūtu, likumdošanas un vadības normu ievērošanas pārbaude;
- Finanšu pārskata audits – tiek pārbaudīts, vai finanšu pārskatos nav kļūdu un vai pārskati sagatavoti atbilstoši standartiem un normatīvo aktu prasībām.
Audits – rīks laicīgai problēmu konstatēšanai
No audita uzņēmējiem nevajadzētu baidīties, jo audita mērķis ir uzturēt kārtību uzņēmumā un savlaicīgi pamanīt problēmas, ja tādas ir, lai vēlāk tās varētu novērst, nepieļaujot uzņēmuma lejupslīdi vai bankrotu. Tieši tāpēc daudzi uzņēmumi izvēlas veikt finanšu auditu arī tad, ja tas nav obligāti nepieciešams.
Iekšējo finanšu auditu var veikt reizi gadā, pusgadā vai ceturksnī – tas ir atkarīgs tikai no uzņēmuma vadītāja vai akcionāru vēlmēm. Lielāki uzņēmumi iekšējo auditu var veikt vairākas reizes gadā, bet mazajiem uzņēmumiem pietiks, ja tas tiks veikts vienreiz gadā.
Finanšu auditu var veikt gan firmas grāmatvedis vai kāds no uzņēmuma darbiniekiem, gan profesionāls revidents, kas piesaistīts no firmas, kura sniedz audita pakalpojumus. Audita veicējam jāinformē uzņēmuma vadība par problēmām saimnieciskajā darbībā un jāiesaka, kā esošās problēmas novērst.
Obligātais zvērināta revidenta atzinums
Latvijas Republikas Gada pārskatu likuma 62. pants paredz, ka obligātais audits, kuru pārbauda zvērināts revidents, jāveic, ja kapitālsabiedrības, kooperatīvās sabiedrības, Latvijā reģistrētas Eiropas kooperatīvās sabiedrības vai Eiropas komercsabiedrības rādītāji pārskata gada beigās pārsniedz divus no šiem kritērijiem:
- Bilances kopsumma – 344 000 EUR;
- Neto apgrozījums – 712 000 EUR;
- Vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 25.
Cik bieži ieteicams veikt finanšu auditu?
Ja uzņēmums nepārsniedz divus vai vairāk no iepriekš minētajiem punktiem, tad, pamatojoties uz LR Gada pārskatu likuma 62. pantu, obligātais audits nav jāveic. Tomēr katram uzņēmējam, domājot par uzņēmuma labklājību, vajadzētu veikt auditu vismaz vienreiz gadā, lai uzzinātu par kļūdām, kuras jālabo. Ilglaicīgi neveicot auditu, garām var palaist nopietnas problēmas, kuras var uzņēmumu finansiāli iznīcināt.