Protams, ir tikai loģiski, ka apsardzes pakalpojumu pircējs sagaida, ka apsardzes darbinieki novērsīs zaudējumu rašanos, bet ko tad, ja zaudējumi tomēr radušies?! Daudziem apsardzes pakalpojumu pircējiem aktuāls ir jautājums, kuram tad jāsedz zaudējumi, kas radušies apsardzes pakalpojumu sniedzēja neizdarības vai kļūdu dēļ?
Zaudējumu atlīdzināšana
„Apsardzes darbības likuma” (lasīt vairāk) 5. nodaļas 18. pantā rakstīts, ka: „Apsardzes komersanta pienākums ir normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atlīdzināt trešajām personām zaudējumus, kurus viņš nodarījis ar savu darbību vai bezdarbību.” Tātad, ja uzņēmumam vai privātpersonai, kas pērk apsardzes pakalpojumus, radušies zaudējumi apsardzes uzņēmuma darbības laikā, tad to apmaksu veic apsardzes pakalpojumu sniedzējs.
Kas vēl jāzina par zaudējumu atlīdzināšanu?
- Apsardzes komersantam obligāti jāveic civiltiesiskās atbildības apdrošināšana un par apdrošināšanas esamību jāinformē arī apsardzes darbības licences izsniedzējs.
- Zaudējumu atlīdzināšana trešajai personai notiek saskaņā ar likumā „Par apdrošināšanas līgumu” noteikto kārtību.
- Ja zaudējumi nodarīti vairākām personām un to summa pārsniedz apdrošināšanas polisē noteikto limitu, tad atlīdzība katram tiek izmaksāta proporcionāli radītajiem zaudējumiem. (Tā, lai kopējā atlīdzības summa nepārsniegtu polisē noteikto limitu.)
- Ministru kabinets nosaka gan civiltiesiskās apdrošināšanas kārtību, gan apdrošināšanas limitu.
Noslēdzot līgumu ar apsardzes kompāniju (lasīt vairāk), svarīgi, lai pakalpojumu sniedzējs būtu licencēts, oficiāli reģistrēta juridiskā persona, kas veikusi civiltiesisko apdrošināšanu. Turklāt nevajadzētu aizmirst, ka līgums ar apsardzes pakalpojumu sniedzēju jānoslēdz obligāti, jo līguma esamība krietni vien atvieglo kompensācijas saņemšanu gadījumos, kad apsardzes pakalpojumu sniedzēja dēļ radušies zaudējumi.