Mūsdienās daudzi cilvēki regulāri apmeklē solāriju, lai iegūtu zeltaini brūnu un vienmērīgu iedegumu, kas liek ādai izskatīties eksotiski skaistai. Tomēr, kas tad būtu jāzina katram cilvēkam, kurš regulāri apmeklē solāriju vai vēl tikai plāno to darīt?
Kā solārijs ietekmē tavu veselību?
Viss dzīvē jādara ar mēru, jo taisnība ir teicienam – kas par daudz, tas par skādi. Tas attiecas arī uz sauļošanos solārijā, jo pārāk bieža solārija apmeklēšana var nodarīt patiešām nopietnu kaitējumu tavai veselībai. Protams, arī pārmērīga sauļošanās saules staros var radīt līdzīgas sekas kā sauļošanās solārijā, tomēr vajadzētu atcerēties, ka solāriju lampu starojums ir daudz intensīvāks par saules radīto, turklāt tas ir mākslīgi radīts.
Ar ko jārēķinās, ja regulāri tiek apmeklēts solārijs?
- UV starojums veicina ādas priekšlaicīgu novecošanu;
- palielinās risks saslimt ar ādas vēzi;
- var rasties dažādas acu slimības, to skaitā arī katarakta;
- solārija UV starojums nokļūst dziļāk nekā saules UV starojums, tāpēc, apmeklējot solāriju, risks saslimt ar ādas slimībām ir salīdzinoši lielāks, nekā sauļojoties saulē;
- ja cilvēkam ir ļoti gaiša āda, kas saulē paliek sarkana, nevis iedeg, solāriju nevajadzētu apmeklēt, jo šāda tipa āda ir īpaši jutīga pret solārija UV starojumu;
- cilvēkiem, kas jaunāki par 18 gadiem, solāriju nevajadzētu apmeklēt, jo šādā vecumā āda ir ļoti maiga un jutīga, tāpēc UV starojuma radītais kaitējums ir lielāks nekā pieaugušam cilvēkam;
- sauļošanos saulē nevajadzētu kombinēt ar sauļošanos solārijā – ja esi pavadījis dienu sauļojoties pludmalē, tad vakarā noteikti nevajadzētu doties uz solāriju, lai iedegumu pastiprinātu;
- pārmērīga sauļošanās solārijā liks tavai ādai izžūt un radīs bojājumus, kurus nevarēs novērst vai labot ar kosmētiskajiem krēmiem.
Solārija ietekme uz cilvēka organismu vēl nav pilnībā izpētīta, tāpēc nevar droši zināt, kādas vēl sekas var radīt regulāra solārija apmeklēšana.
Der atcerēties
Izmantojot solāriju, lai iegūtu iedegumu, galvenā uzmanība būtu jāpievērš mērenībai. Noteikti nevajadzētu domāt, ka tikai šokolādes krāsas iedegums ir skaists, jo, lai gaišādains cilvēks iegūtu šādu toni, solārijs jāapmeklē ļoti bieži, tādējādi nodarot ļoti nopietnu un neatgriezenisku kaitējumu ādai. Par optimālo solārija apmeklēšanas biežumu un viena sauļošanās seansa ilgumu var konsultēties ar salona darbiniecēm, kurām vajadzētu zināt atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar solārija izmantošanu.
Sauļošanās laikā vajadzētu izmantot arī speciālās solārija brilles, kuras pasargās tavas acis no kaitīgajiem UV stariem, mazinot acu slimību veidošanās risku. Ne mazāk svarīgi ir izmantot tikai to solāriju pakalpojumus, kuri izmanto ES normām atbilstošas solāriju lampas. (Atbilstoši ES prasībām, lampu starojuma jauda nedrīkst būt lielāka par 0,3W/m2.)
Liela daļa cilvēku gan no solārija apmeklēšanas atteikties nevēlas, tāpēc aktuāls ir jautājums, cik bieži drīkst apmeklēt solāriju? Ja regulāri tiek apmeklēts solārijs, tad ieteicams to darīt ne biežāk kā reizi nedēļā (daudzi dermatologi gan uzskata, ka to vajadzētu darīt vēl retāk). Turklāt jāievēro tas, ka āda pēc solārija apmeklēšanas zaudē mitrumu, tāpēc tā noteikti būtu regulāri jāmitrina, izmantojot barojošus ķermeņa krēmus vai eļļiņas.