Jaunas dzīvības nākšana pasaulē ir īpašs notikums, kas ienes ne tikai prieku dzīvnieka īpašnieku dzīvē, bet arī jaunas raizes un rūpes, jo grūtniecības un dzemdību laikā dzīvniekam nepieciešams veltīt īpašu uzmanību.
"Terion" Veterinārās klīnikas Rīgā
Visa veida veterinārā palīdzība
Medikamenti un barības.
Uzticies profesionāļiem.
Diennakts veterinārija 00-24
Ārstējam un konsultējam
Mums rūp Jūsu mājdzīvnieka veselība.
Zvaniet: 67288539
Rūpes par dzīvnieku grūsnības periodā
Dzīvnieka pēcnācēji var būt plānoti un neplānoti, gluži tāpat kā cilvēkiem, tomēr dzīvniekiem nepastāv tāda lieta kā izsargšanās, tāpēc, ja saimnieks nevēlas, lai viņa mīlulis radītu pēcnācējus, būtu jāveic kastrācijas vai sterilizācijas operācija (lasīt vairāk). Ja dzīvnieka saimnieks vēlas, lai viņa mīlulis radītu pēcnācējus, tad viņam būtu jāmeklē savam četrkājainajam draugam partneris (ja plānots apaugļot šķirnes suni, saglabājot tā pēcnācēju ciltsrakstu tīrību), kā arī jārūpējas par suņa labsajūtu un veselību grūsnības laikā.
- Dzīvniekam arī grūsnības laikā vajag būt aktīvam – saimnieks savu mīluli var vest lēnās pastaigās, bet nekādā gadījumā dzīvnieku nedrīkst vest uz sacensībām vai kā savādāk pārmērīgi noslogot.
- Grūsnības laikā dzīvnieks jābaro ar veselīgu un kvalitatīvu pārtiku (lasīt vairāk), turklāt barība jādod krietni vairāk nekā parasti, bet jāievēro tas, ka mājdzīvnieks jābaro vairākas reizes dienā, dodot tam mazas porcijas, lai neradītu lielu slodzi dzīvnieka organismam.
- Par vitamīnu došanu grūsniem dzīvniekiem noteikti vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu, jo ne vienmēr dzīvniekam papildus vitamīni (lasīt vairāk) ir nepieciešami, turklāt pārāk liels vitamīnu daudzums var radīt dažādus defektus vēl nedzimušajiem mazuļiem. (Īpaši vajadzētu izvairīties no kalcija došanas kucītei grūtniecības laikā.)
- Par zāļu došanu obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu un dzīvniekam zāles nedrīkst dot, ja veterinārārsts nav ieteicis tās lietot.
Dzemdības
Ja radušās aizdomas, ka tavs četrkājainais draugs ir mazuļu gaidībās, tad to vajadzētu vest pie veterinārārsta, lai speciālists noteiktu aptuvenu dzīvnieka mazuļu dzimšanas laiku un pastāstītu, kā rīkoties tad, kad dzīvniekam sāksies dzemdības. Mazuļu gaidīšanas laikā būtu vēlams grūsno dzīvnieku regulāri vest uz pārbaudēm pie veterinārārsta, lai pārbaudītu augļu attīstību, noteiktu gaidāmo mazuļu skaitu, kā arī lai saņemtu padomus grūsnā dzīvnieka labsajūtas un veselības uzlabošanai.
To, ka dzīvniekam drīzumā gaidāmas dzemdības, iespējams noteikt pēc tā uzvedības un arī pēc temperatūras. Piemēram, kucītes pirms dzemdībām kļūst tramīgas, elso, cenšas veidot migu, kurā laist pasaulē savus pēcnācējus, kā arī dzīvnieka temperatūra pirms dzemdībām var nokristies par pāris grādiem.
Ja neesi drošs par to, vai dzīvnieka dzemdības spēsi pieņemt pats, tad vari izsaukt uz mājām veterinārārstu vai arī vari vest savu mīluli uz veterināro klīniku.
Eksperta viedoklis:
Veterinārās klīnikas „Frančeska VET” veterinārārsts Ingus Balandins stāsta: „Ar ultrasonogrāfijas aparātu mūsu klīnikā sekojam līdzi grūsnības attīstībai, kā arī pārbaudām iekšējo orgānu (vēdera dobuma, aknu, nieru u.c. orgānu) veselības stāvokli. Uz jautājumu, kad ieteicams izmantot ultrasonogrāfiju, ārsts atbild: „Piemēram, ultrasonogrāfiju izmanto dzemdībās, kad ir pagājis kāds laiks un dzīvnieks nevar piedzemdēt mazuļus. Tad ultrasonogrāfijā paskatās, cik daudz kucēnu vai kaķēnu ir iekšā dzīvnieka dzemdē, vai ir vēl vērts gaidīt, vai nav kāds mazulis vēl palicis iekšā.” Veterinārārsts stāsta, ka mazuļi dzīvniekam var piedzimt viens pēc otra ar ļoti īsiem laika intervāliem, bet var arī gadīties tā, ka mazuļi dzimst ar ļoti lieliem laika intervāliem – tad vēlams veikt ultrasonogrāfiju, lai paskatītos, vai kāds mazulis nav palicis dzemdē. Veterinārārsts arī piebilst, ka bieži vien cilvēki savus mīluļus nes uz veterināro klīniku „Frančeska VET”, lai četrkājainā drauga dzemdību pieņemšanu nodotu profesionāļu rokās.