Katrs dzīvnieks savas dzīves laikā vismaz vienu reizi ir saskāries ar parazītiem, kas negatīvi ietekmē ne tikai dzīvnieka dzīves kvalitāti un veselību, bet spēj radīt nopietnas neērtības un diskomfortu arī tā saimniekam. Tieši tāpēc aktuāli ir jautājumi, kā noteikt, ka suni apsēduši parazīti un kā ar tiem cīnīties?
"Terion" Veterinārās klīnikas Rīgā
Visa veida veterinārā palīdzība
Medikamenti un barības.
Uzticies profesionāļiem.
Diennakts veterinārija 00-24
Ārstējam un konsultējam
Mums rūp Jūsu mājdzīvnieka veselība.
Zvaniet: 67288539
Kā noteikt, ka suni apsēduši parazīti?
Parazīts: Endoparazīti jeb parazītiskie tārpi
Pazīmes: Klepus, vemšana, caureja, enerģijas zudums, uzpūties vēders (visbiežāk novērojams kucēniem), apetītes zudums, svara zudums, nespodrs kažoks, kasīšanās, slikts ādas stāvoklis, šļūkāšana uz dibena pa grīdu, kā arī droša pazīme par iekšējo parazītu esamību suņa organismā ir to parādīšanās dzīvnieka izkārnījumos.
Ārstēšana: Ja radušās aizdomas par endoparazītu esamību suņa organismā, būtu jākonsultējas ar veterinārārstu un jāveic suņa attārpošana, izmantojot tam domātos medikamentus un/vai procedūras. Suņu īpašniekiem vajadzētu atcerēties, ka vienreiz veikta attārpošana sunim neizslēdz iespējamību atkārtoti iegūt endoparazītus.
Parazīts: Blusas
Pazīmes: Kasīšanās, sarkani pleķi un blusu koduma pēdas uz dzīvnieka ādas, kā arī, ja tiek pārbaudīts dzīvnieka apmatojums, var pamanīt arī pašas blusas.
Ārstēšana: Lai blusas nebojātu dzīves kvalitāti nedz sunim, nedz citiem mājiniekiem, regulāri būtu jāveic dzīvnieka atblusošana, lietojot pretblusu līdzekļus. Veterinārajās klīnikās pieejami tādi pretblusu līdzekļi kā šampūni, pretblusu kakla siksnas, pretblusu pūderi, pretblusu aerosoli, kā arī skausta pilieni, kas spēj suni atbrīvot no blusām līdz pat 2 mēnešiem.
Parazīts: Ērces
Pazīmes: Pazīmes var atšķirties, atkarībā no tā, vai sunim piesūkusies ērce, kas ir slimības pārnēsātāja, vai absolūti nekaitīga ērce. Ērces pārnēsā Laima slimību jeb boreliozi, babeziozi jeb piroplazmozi, ērlihiozi un anaplazmozi. Šo slimību simptomi var būt dažādi – paaugstināta temperatūra, klibošana, sapampušas locītavas, apetītes zudums, nervu sistēmas traucējumi, iekšējo orgānu bojājumi, nespēks, svara zudums, caureja, kā arī depresija.
Ārstēšana: Lai noteiktu precīzu diagnozi un izvēlētos efektīvu ārstēšanās kursu, dzīvnieks obligāti jāved pie veterinārārsta, lai veiktu pārbaudes un saņemtu ārstēšanās kursu un atlabšanai nepieciešamos medikamentus.
Eksperta viedoklis:
Veterinārās klīnikas „Terion” veterinārārsts Ginters Cepurītis stāsta: „Garspalvainajiem suņiem liela problēma ir ērces un blusas, tāpēc būtu vēlams lietot skaustā pilināmos pilienus pret ērcēm un blusām. Īsspalvainajiem suņiem papildus problēma ir arī odi, tāpēc veterinārajās klīnikās iespējams iegādāties arī pretodu līdzekļus suņiem, lai atpūta brīvā dabā dzīvniekam nesagādātu diskomfortu. Protams, ir arī zarnu parazīti – cērmes un lenteņi, kas ir bijuši visos laikos, tāpēc vismaz divreiz gadā dzīvniekam vajadzētu dot līdzekļus pret tārpiem. Visefektīvāk ir lietot tabletes – ja suns dzīvo telpās, tad 1-2 reizes gadā, bet, ja dzīvnieks regulāri tiek vests pastaigās vai dzīvo ārā, tad vēlams šādas tabletes dot 3-4 reizes gadā. Lai attīrītu organismu, būtu vēlams tabletes pret endoparazītiem dot vismaz 2 reizes gadā (ik pēc pusgada).”