Ķirurģiska iejaukšanās sunim vai kaķim tiek veikt sekojošos gadījumos – suņu vai runču kastrācija, kucīšu vai kaķeņu sterilizācija, kā arī pie diagnozēm, kas visai bieži līdzinās cilvēku saslimšanām, tai skaitā, audzēju gadījumos.
"Terion" Veterinārās klīnikas Rīgā
Visa veida veterinārā palīdzība
Medikamenti un barības.
Uzticies profesionāļiem.
Diennakts veterinārija 00-24
Ārstējam un konsultējam
Mums rūp Jūsu mājdzīvnieka veselība.
Zvaniet: 67288539
Kas ir kastrācija un sterilizācija?
Kastrācija tiek veikta vīriešu dzimtas pārstāvjiem, turpretī sterilizācija ir ķirurģiska iejaukšanās sieviešu kārtas pārstāvju reproduktīvajā sistēmā. Runču kastrācija un suņu kastrācija parasti tiek vērtēta pretrunīgi un to atbalstītāji un pretinieki bieži vien iesaistās asās diskusijās. Turpretī kucīšu sterilizēšana un kaķeņu sterilizēšana ir visai izplatīta un tā netiek tik asi nosodīta.
Kāpēc jāveic dzīvnieku kastrācija?
Lai dzīvnieks izvairītos no lieka stresa;
lai novērstu prostatas slimību draudus;
lai novērstu audzēju veidošanos;
lai paildzinātu dzīvnieka mūžu;
lai novērstu neplānotu pēcnācēju rašanos.
Turpretī kucītēm un kaķenēm tiek veikta kucīšu sterilizācija un kaķeņu sterilizācija, kas veterinārajās klīnikās tiek veikta biežāk nekā runču vai suņu kastrācija. Lēmums par kaķenes vai kuces sterilizāciju tiek pieņemts ļoti bieži, jo saimnieki nav gatavi pieņemt dzīvnieka dzemdības, turklāt jaundzimušajiem kucēniem vai kaķēniem vēlāk nepieciešams atrast arī saimniekus, kas nav nemaz tik vienkāršs process. Sterilizācija atbrīvo dzīvnieka saimniekus no šiem pienākumiem un ļauj dzīvot, neraizējoties par negaidītiem mājdzīvnieka pēcnācējiem.
Pavisam ir trīs dažādas sterilizācijas metodes :
Ovariohisterektomija – pilnīga olnīcu izņemšana. Sterilizējot kucīti vai kaķeni ar šo metodi, pilnībā tiek novērsta meklēšanās.
Olvadu nosiešana – šīs metodes rezultātā tiek ietekmēti tikai olvadi un tiek novērsta olšūnas nokļūšana dzemdē. Meklēšanās un hormonu izdalīšanās turpinās.
Histerektomija – šīs metodes rezultātā tiek izņemta tikai dzemde. Tāpat kā veicot olvadu nosiešanu, pēc šīs metodes sterilizējot kaķeni vai kucīti, meklēšanās saglabājas.
Pēdējās divas sterilizācijas metodes nenodrošina komfortu jūsu mājdzīvniekam, tās atvieglo tikai saimnieku ikdienu, jo izslēdz iespējamību, ka mājdzīvniekam būs nevēlami pēcnācēji.
Kad jāveic kastrācija vai sterilizācija?
Svarīgi, lai dzīvnieka sterilizācija vai kastrācija tiktu veikta īstajā vecumā, lai tā nenodarītu kaitējumu dzīvnieka veselībai un neradītu draudus mīluļa dzīvībai. Īstais vecums dzīvnieka kastrācijai vai sterilizācijai ir jau sākot no 6 mēnešu vecuma. Turpretī, ja suns vai kaķis ir jau vairākus gadus vecs un viņam nav sirds vai elpošanas problēmas, kastrācijai vai sterilizācijai nebūt nav par vēlu. Ja nevēlaties, lai jūsu mājdzīvnieka dzimta tiktu turpināta, tad par to domājiet laikus, jo sterilizāciju un kastrāciju vēlams veikt samērā agrā vecumā.
Nevajadzētu ticēt mītam, ka kaķis vai suns pēc sterilizācijas vai kastrācijas operācijas pieņemas svarā. Patiesībā, ja izvēlēsieties diētisku un sabalansētu uzturu, kā arī ievērosiet ēdienreizes un vetārsta norādījumus par pārtiku, šāda problēma jūsu mīluli nepiemeklēs.
Kas jāzina pirms sterilizācijas vai kastrācijas veikšanas?
Pirms operācijas dzīvniekam jāveic klīniskie izmeklējumi, lai noskaidrotu, cik liela narkozes deva nepieciešama. Ja jūsu suns vai kaķis ir vecāks par 5 gadiem, tad pirms plānotām ķirurģiskām manipulācijām jāveic asins hematoloģiskā un bioķīmiskā izmeklēšana.
Operācijām tiek izmantota vispārējā anestēzija. Operācijas laikā pavisam noteikti tiek ievēroti antiseptikas un aseptikas nosacījumi, tādēļ nav jāuztraucas ka jūsu suns vai kaķis varētu inficēties.
Nonākot mājās, jums daudz uzmanības būs jāveltī četrkājainajam draugam, jo dzīvnieks pēc operācijas pārciešanas var uzvesties neadekvāti. Pēc operācijas jārūpējas, lai mīlulis saņemtu veselīgu barību, svaigu ūdeni lielos daudzumos, bet, pats galvenais, saimnieka mīlestību un uzmanību.
Kas jāievēro suņa vai kaķa pēcoperācijas periodā?
Pēc kastrācijas vai sterilizācijas dzīvniekam jāsamazina aktivitāšu daudzums, jāpasargā tas no lieliem augstumiem un citiem dzīvniekiem, kuri varētu mīlulim nodarīt pāri.
Ja divpadsmit stundu laikā pēc operācijas dzīvniekam parādās vemšana vai caureja, tad jāsazinās ar veterinārārstu.
Pēc operācijas vēlams sunim vai kaķim uzlikt apkakli, lai tas nevarētu laizīt vai kodīt brūci.
Gadījumos, ja uz operācijas brūces veidojas krevele, to ar 3% ūdeņraža pārskābi uzmanīgi notīra un papildus dezinficē ar joda šķīdumu (vēlams bez spirta).
Ja no brūces pastiprināti izdalās asinis vai arī pārsējs piesūcas ar asinīm, kā arī, ja ievērojat pārmērīgus izdalījumus un ādas apsārtumu ap operācijas brūci, sazinieties ar veterinārārstu un izpildiet viņa norādījumus.
Drošības labad, ja tev rodas jautājumi par dzīvnieka uzvedību pēc sterilizācijas vai kastrācijas operācijas, sazinies ar vetārstu.
Veterinārās klīnikas Rīgā:
Adrese: Tvaika iela 34, Rīga, LV 1005
Tālrunis: 67392207
Adrese: A. Čaka iela 124, Rīga, LV 1012
Tālrunis: 67296909
"Frančeska VET" veterinārā klīnika
Adrese: Blaumaņa iela 29, Rīga, LV 1011
Tālrunis: 26471765
Adrese: A. Saharova ielas 2a, Rīga, LV 1021
Tālrunis: 26499690