Ar apsardzes pakalpojumu sniegšanu nevar nodarboties kurš katrs, jo kopš 2006. gada 13. jūnija Latvijā spēkā stājies „Apsardzes darbības likums”, kurš tad arī nosaka, kādām prasībām jāatbilst apsardzes uzņēmumam un tā darbiniekiem. Apsardzes uzņēmumu darbību Latvijā kontrolē Valsts policija, tāpēc svarīgi, lai apsardzes uzņēmumos viss notiktu saskaņā ar „Apsardzes darbības likumu”.
Svarīgākais, kas jāzina par „Apsardzes darbības likumu”
„Apsardzes darbības likums” izveidots ne tikai tāpēc, lai kontrolētu apsardzes uzņēmumu darbību, bet arī lai nodrošinātu to klientiem iespēju saņemt kvalitatīvus apsardzes pakalpojumus. Ar likumiem, kas kontrolē un nosaka apsardzes uzņēmumu darbību, obligāti vajadzētu iepazīties katram, kurš plāno pievērsties apsardzes biznesam.
Likums nosaka, ka uzņēmums un tā darbinieki drīkst sniegt apsardzes pakalpojumus tikai tad, ja saņemta Valsts policijas izsniegta licence, kas apliecina, ka uzņēmums un tā darbinieki ir tiesīgi sniegt apsardzes pakalpojumus. Pavisam ir divu kategoriju licences, kas tiek izsniegtas apsardzes uzņēmumiem.
- Komersants, kurš saņēmis pirmās kategorijas licenci, tiesīgs veikt tehnisko sistēmu projektēšanu, uzstādīšanu, apkopi, remontu, kā arī drīkst sniegt klientiem konsultācijas par apsardzes sistēmām.
- Komersants, kurš saņēmis otrās kategorijas licenci, tiesīgs veikt visa veida apsardzes pakalpojumus, kas minēti „Apsardzes darbības likumā”.
Apsardzes pakalpojumu veidi:
- Nekustamā un kustamā īpašuma apsardze;
- miesassardze;
- objektu apsardze (lasīt vairāk);
- apsardzes tehnikas uzstādīšana, projektēšana un apkalpošana;
- konsultācijas apsardzes jautājumos.
Komersants, kurš saņēmis otrās kategorijas licenci, ar Valsts policijas atļauju tiesīgs arī iegādāties un uzglabāt šaujamieročus, izmantot radiofrekvences sakaru nodrošināšanai, izmantot dienesta suņus, kā arī pielietot tehniskās sistēmas apsardzes nodrošināšanai.
Apsardzes komersanta pienākums ir nodrošināt saviem darbiniekiem (apsargiem) visu nepieciešamo darba ekipējumu un tehniku, lai samazinātu darba risku līdz minimumam. Slēdzot līgumus ar darbiniekiem, apsardzes komersanta pienākums ir pārbaudīt viņu kvalifikāciju (lasīt vairāk) un izsniegt nodarbināto apliecības. Apsardzes komersantam vienmēr vajadzētu atcerēties, ka pretlikumīgas darbības un negodīga komercdarbība var novest pie licences anulēšanas.