Suns ir ne tikai cilvēka labākais draugs, bet tas ir arī lielisks sargs un aizstāvis, tāpēc suņi bieži vien tiek izmantoti objektu apsargāšanā, cilvēku pārmeklēšanā un dažādās noziedznieku meklēšanas un notveršanas operācijās. Tomēr, izmantojot suņus objektu apsargāšanā, jāņem vērā dažādi noteikumi un likumi par suņu izmantošanu teritoriju apsargāšanā.
Kas jāņem vērā, turot suni dienesta vajadzībām?
Protams, dienesta sunim, tāpat kā jebkuram citam mājdzīvniekam, jābūt potētam pret trakumsērgu un citām slimībām (lasīt vairāk), kā arī tas obligāti jāreģistrē, bet, ja suns tiek izmantots dienesta vajadzībām, tad nāksies ievērot vēl dažus papildus noteikumus. Kādi tad likumi jāņem vērā suņa saimniekam, ja suns tiek izmantots dienesta vajadzībām?
- Kad tiek veikta apgaita, dienesta suns jātur pavadā un tam uz purna jābūt uzliktam uzpurnim.
- Suni bez pavadas un uzpurņa drīkst palaist tikai ārkārtas gadījumos, kad notikusi vardarbīga ielaušanās apsargājamā teritorijā.
- Ja suns likumpārkāpēju savainojis, tad cietušajam jāsniedz pirmā medicīniskā palīdzība un nepieciešamības gadījumā jāizsauc arī neatliekamā medicīniskā palīdzība.
- Dienesta suni aizliegts izmantot pret likumpārkāpēju, ja dzīvnieks var savainot arī citas personas, kas atrodas tuvumā.
- Slēgtās teritorijās, kurās neatrodas cilvēki, drīkst turēt nepiesietus suņus bez uzpurņiem, bet tādā gadījumā redzamās vietās ap teritoriju jāizvieto brīdinājuma uzraksti, kas informē par to, ka teritoriju apsargā suņi.
Šie noteikumi minēti „Apsardzes darbības likumā” (lasīt vairāk) un to ievērošana ir obligāta. Katram apsardzes komersantam vajadzētu atcerēties, ka dienesta suņa pretlikumīga izmantošana ir krimināli sodāma.
Ja tiek ievērotas visas likumos noteiktās normas, tad suni drīkst izmantot teritorijas apsargāšanā. Turklāt bieži vien suns ir krietni labāks sargs nekā cilvēks, jo dzīvniekam ir jau dabas dots talants būt labam un acīgam sargam. Vērā ņemams ir arī fakts, ka daudzi zagļi nemaz necentīsies ielauzties īpašumā, ja zinās, ka to apsargā sargsuns.