„Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai” – ar šādiem vārdiem bieži vien tiek noslēgta gandrīz katra medikamentu reklāma, un tā tas ir ne bez iemesla. Ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem zāles būtu jālieto tikai tad, kas tās ir patiešām nepieciešamas, ievērojot gan ārsta norādes, gan zāļu lietošanas instrukcijā rakstīto.
"Terion" Veterinārās klīnikas Rīgā
Visa veida veterinārā palīdzība
Medikamenti un barības.
Uzticies profesionāļiem.
Diennakts veterinārija 00-24
Ārstējam un konsultējam
Mums rūp Jūsu mājdzīvnieka veselība.
Zvaniet: 67288539
Kas jāievēro, dodot medikamentus dzīvniekam?
Ar dzīvniekiem ir gluži tāpat kā ar bērniem – tie ne vienmēr labprātīgi piekritīs medikamentu ievadīšanai organismā, neatkarīgi no tā, kādā veidā zāles tiek ievadītas un cik sāpīgi vai nesāpīgi tas notiek. Zāļu lietošana dzīvniekam bieži vien rada satraukumu un bailes, tāpēc saimnieka pienākums ir rūpēties par zāļu pareizu lietošanu, lai dzīvnieks pēc pārciestajiem pārdzīvojumiem atgūtu labsajūtu, uzlabotu veselību un uzveiktu slimību. (Atkarībā no tā, kādam nolūkam zāles tiek lietotas.)
Kas tad ir būtiskākais, kas jāievēro, dodot dzīvniekam medikamentus?
- Medikamentu lietošanas veids – svarīgi ievērot medikamentu lietošanas veidu. Pirms konkrētā līdzekļa došanas dzīvniekam, pārbaudi, kā tas jālieto – iekšķīgi vai ārīgi.
- Medikamentu devas – lielākas medikamentu devas tavam mīlulim neliks justies labāk vai atveseļoties ātrāk, tāpēc ievēro veterinārārsta noteiktās medikamentu devas un nelieto līdzekli biežāk, kā tas nepieciešams.
- Medikamentu iebarošana – iekšķīgi lietojamos medikamentus dzīvnieks norīs nelabprāt, tāpēc tabletes vari paslēpt gaļas bumbiņās, lai dzīvnieks tās norītu labprātīgi, pat nezinot, ka uzņem medikamentus.
- Medikamentu nepieciešamība – nedod savam mīlulim medikamentus, ja neesi par to lietošanu konsultējies ar veterinārārstu.
- Ārstēšanās periods – lielākoties zāles nepieciešams lietot tikai periodiski vai arī kādu laika posmu, tāpēc par zāļu lietošanas regularitāti un ārstēšanās periodu konsultējies ar veterinārārstu.
- Intravenozās injekcijas – ir gadījumi, kad pašam dzīvnieka saimniekam regulāri nepieciešams savam mīlulim intravenozi ievadīt zāles, tāpēc ieteicams saukt palīgā kādu, kurš dzīvnieku pietur, jo adatas dūriens var kļūt par neadekvātas dzīvnieka uzvedības iemeslu.
Galvenais, kas būtu jāsaprot katram mājdzīvnieka saimniekam, ir tas, ka pirms medikamentu lietošanas vienmēr ir jākonsultējas ar veterinārārstu, jo nepamatota zāļu lietošana patiešām var kaitēt dzīvniekam vai pat to nonāvēt, nevis tam palīdzēt.
Eksperta viedoklis:
Veterinārās klīnikas „Frančeska VET” galvenais veterinārārsts Ingus Balandins stāsta par kādu atgadījumu, kad kādas kundzes pusotru gadu vecajai kaķenītei sākusies caureja, un kaķenes saimniece savu mīluli ārstējusi ar cilvēkiem domātām zālēm. Turklāt kaķenes saimniece sajaukusi divus preparātus ar līdzīgiem nosaukumiem un līdzekli, kas domāts uzklāšanai uz ādas, devusi dzīvniekam lietot iekšķīgi. Ingus stāsta: „Dzīvnieks pie mums nonāca saindēšanās stāvoklī, tam bija paātrināta sirdsdarbība, toniski krampji, dzīvnieks nesaprata, kas ar to notiek, kā arī uzvedās neadekvāti.” Veterinārārsts atklāj, ka pēc trīs dienu ilgas ārstēšanās kaķene varējusi doties mājās. Viņš arī piebilst, ka mājdzīvnieku saimniekiem nevajadzētu izmantot cilvēkiem paredzētos preparātus dzīvnieku ārstēšanai, iepriekš par četrkājainā drauga ārstēšanu nekonsultējoties ar veterinārārstu, jo bieži vien cilvēki saviem mīluļiem dod nepiemērotus preparātus, neatbilstošas zāļu devas un reizēm neievēro arī līdzekļa lietošanas instrukciju.