Vedot draugus uz restorānu, par galda klāšanu, protams, nav jādomā, bet katram cilvēkam nācies vismaz pāris reizes savās mājās uzņemt ciemiņus un šādās reizēs aktuāls ir jautājums, kā tad pareizi uzklāt galdu?
Padomi galda klāšanā
Galda klāšana nav nemaz tik sarežģīts process, kā tas sākotnēji varētu šķist, jo, ja tiek ievēroti vienkārši galda klāšanas principi, tad noformēt galdu un pareizi izvietot galda piederumus nav nemaz tik sarežģīti. Galda dekoru, salvešu, galdauta un citu praktisku skaistum-lietu izvēle atkarīga no tā, kādam pasākumam galds tiek klāts, bet ir lietas, kas galda klāšanā nekad nemainās, neatkarīgi no tā, vai galds tiek klāts ikdienas pusdienām ģimenes lokā vai smalku viesu uzņemšanai.
Galda klājumu un nepieciešamos galda piederumus galvenokārt nosaka tas, kādi un cik daudz ēdieni tiks pasniegti maltītes laikā. Jo vairāk ēdienu, jo vairāk galda piederumu un trauku būs nepieciešams. Turklāt jāņem vērā, ka maltītes laikā gandrīz vienmēr nākas traukus mainīt pret tādiem, kas piemēroti nākamā ēdiena pasniegšanai. Visus ēdienreizei nepieciešamos galda piederumus, maizes šķīvjus, koplietošanas traukus un glāzes lielākoties uz galda servē jau pirms viesu ierašanās un nepieciešamības gadījumā liekos piederumus novāc. (Piemēram, ja kāds viesis nelieto alkoholu, tad no viņam uzservētās vietas novāc alkoholiskajiem dzērieniem domātās glāzes.) Svarīgi ievērot nosacījumu, ka uz galda nedrīkst būt lieku galda piederumu, jo uz galda jābūt tikai tādiem galda piederumiem, kurus maltītes laikā plānots izmantot.
Pamatlietas, kas jāievēro, klājot galdu
- Galda piederumus jānovieto apmēram 2 cm attālumā no galda malas (attālumu var izmērīt, saliekot kopā divus pirkstus);
- individuālos galda piederumus izvieto ap pusdienu šķīvi, kas tiek likts uz galda jau pirms viesu ierašanās;
- salocītu salveti liek uz pusdienu šķīvja;
- dakšu un maizes šķīvi liek pa kreisi no pusdienu šķīvja, bet nazi un zupas karoti liek labajā pusē;
- šķīvim priekšā liek deserta karoti un/vai dakšu;
- pretī nazim liek dzērienu glāzes (lasīt vairāk);
- atceries, ka katram ēdienam jāservē atsevišķi piederumi – piemēram, ja plānots pasniegt divus otros ēdienus, uz galda katram viesim jāservē divi naži un divas dakšas;
- galda piederumus izkārto atbilstoši ēdienu pasniegšanas secībai – vistālāk no šķīvja malas atrodas tas galda piederums, kuru plānots izmantot pirmo;
- vajadzētu atcerēties, ka ēdienu pasniedz no kreisās puses, bet netīros traukus novāc no labās puses.
Protams, ir vēl daudz un dažādu lietu, kas jāievēro, klājot galdu un servējot galda piederumus, bet svarīgākais ir tas, lai galda piederumi būtu tīri, viss būtu gaumīgi saskaņots un pasniegtais ēdiens būtu garšīgs. Arī tad, ja būs lietas, kas nebūs saskaņā ar galda klāšanas etiķeti, nevajadzētu pārdzīvot – ja ciemiņi būs saprotoši, viņi tev šādas kļūdas piedos un, ļoti iespējams, tās pat nepamanīs. (Tas gan nenozīmē, ka galda klāšanu un piederumu servēšanu vari veikt pavirši.)