Iestājoties pavasarim, cilvēki daudz vairāk laika pavada ārā, pie dabas krūts, lai ļautos dažādām sportiskām aktivitātēm, rīkotu kopīgas pasēdēšanas draugu lokā un, protams, lai gatavotu ēdienu un baudītu to. Neapstrīdams pavasara un vasaras sezonu ārā gatavoto ēdienu karalis ir šašliks.
Šašlika marinādes
Šašliks ir tāds gaļas ēdiens, kuru var pagatavot ļoti daudz dažādos veidos, no dažādu mājlopu un mājputnu gaļas, tāpēc šašlika recepšu daudzveidība ir gandrīz bezgalīga. Turklāt jau izceptu šašliku iespējams pasniegt ar dažādām piedevām, mērcēm un dzērieniem (lasīt vairāk), kas šašlika garšu paspilgtina vai izmaina pilnībā.
Tomēr šašlika garšu visbūtiskāk ietekmē tieši marināde, kurā gaļa tiek turēta pirms cepšanas. Marinādi var veidot no dažādiem šķidrumiem, dārzeņiem, augļiem, garšaugiem, garšvielām, piena produktiem un mērcēm. Marinējot gaļu, būtu jāievēro nosacījums, ka šašliks marinādē jātur vismaz diennakti, lai gaļa uzsūktu marinādes garšu un tās ietekmē kļūtu mīkstāka.
Kādas ir zināmākās šašlika marinādes?
- Adžika marināde;
- Majonēzes marināde;
- Kefīra marināde;
- Alus marināde (lasīt vairāk);
- Etiķa un sīpolu marināde;
- Sinepju marināde;
- Minerālūdens marināde;
- Apelsīnu sulas marināde;
- Vīna marināde (lasīt vairāk);
- Jogurta marināde u.c.
Protams, marināžu daudzveidība ir raibu raibā, tāpēc katrā gatavošanas reizē vari pamēģināt citu marinādi, bet vari arī eksperimentēt, marinādēm izmantojot kadiķogas, medu, brūklenes, dzērvenes un citus produktus, kas labi garšo kopā ar gaļu.
Marinējot gaļu, jāņem vērā tas, ka mazi un vidēji lieli šašlika gabali iemarinējas un ir gatavi cepšanai ātrāk, nekā lieli gaļas gabali. Šašlika marinēšanas ilgumu ietekmē arī gaļa, kāda tiek izmantota šašlika gatavošanai, jo, piemēram, vistas gaļa iemarinējas daudz ātrāk nekā cūkgaļa vai liellopa gaļa.
Griežot gaļu šašlikam, vajadzētu censties gabalus griezt vienādos izmēros, lai, kad tos cepsi, nerastos situācija, kad mazākie gabali uz iesma ir jau gatavi, bet lielākie vēl pusjēli.
Turklāt der atcerēties, ka šašliks iegūs tam tik ļoti raksturīgo un patīkamo garšu un smaržu tikai tad, ja tas tiks gatavots uz oglēm. Uz elektriskā grila vai pannas cepts šašliks negaršo ne tuvu tā, kā uz oglēm ceptais.
Eksperta viedoklis:
Pavārs no restorāna „Apšeron” apgalvo, ka vislabāk šašlika marinādei izmantot sāli, piparus un sīpolus, jo tie nenomāc gaļas garšu, bet nekādā gadījumā gaļas marinādei nevajadzētu izmantot etiķi, kas sausina gaļu un nomāc tās garšu. Šašliku vislabāk cept virs sārti kvēlojošām, bet ne degošām, oglēm. Turklāt vajadzētu atcerēties, ka šašliku cepšanas laikā nebūtu vēlams aplaistīt ar ūdeni, jo tad gaļa kļūst sausa. Parasti nepieciešama vidēji pusstunda, lai izceptu šašliku, un cepšanas laiku nevajadzētu censties saīsināt, paaugstinot cepšanas temperatūru. Gatavo zivs šašliku vislabāk pasniegt kopā ar rīsiem, vistas šašliku ar kartupeļiem, bet jēra šašliku ar uz oglēm ceptiem dārzeņiem.