Tradicionālie gruzīnu ēdieni jānogaršo vismaz vienreiz mūžā, jo gruzīnu virtuve visā pasaulē izslavēta kā viena no labākajām un daudzveidīgākajām. Izslavēta ir arī gruzīnu galda kultūra un viesmīlība, kas katru ēdienreizi padara par īpašu un sirsnīgu rituālu. Atliek tikai vienreiz iepazīt gruzīnu virtuvi, lai to iemīlētu uz mūžu.
Tradicionālie ēdieni
Gruzīnu virtuvē atrodami tādi ēdieni, kas nav raksturīgi nevienai citai valstij, jo gruzīnu ēst gatavošanas tradīcijas tiek uzskatītas par vienām no vecākajām visā pasaulē. Katrs, kurš apciemo Gruziju, mājās aizbrauc ar spilgtiem iespaidiem tieši par gruzīnu virtuvi, kuras pārbagātība ir tik iespaidīga, ka vajag ļoti ilgu laiku, lai nogaršotu pa druskai no visiem gruzīnu tradicionālajiem ēdieniem. Tomēr ar ēdieniem viss nebeidzas, jo Gruzija ir izslavēta arī ar dzērieniem – visā pasaulē izslavēti ir Gruzijas vīni, bet, esot Gruzijā, noteikti jānogaršo arī čača jeb vīnogu degvīns. Ne mazāku atpazīstamību iemantojuši valstī iegūtie minerālūdeņi, no kuriem zināmākais ir Borjomi.
Zināmākie gruzīnu ēdieni noteikti ir šašliks, kas tradicionāli tiek ēsts ar themali mērci, kas pagatavota no plūmēm, hinkali mīklas sainīši, kas pildīti ar gaļu un dažādiem zaļumiem, savici, kas ir kaut kas līdzīgs putnu gaļas ragū, un harčo zupa (lasīt vairāk), kas ir zināmākā zupa no tradicionālās gruzīnu virtuves. Gruzīnu virtuve arī nav iedomājama bez sātīgās hačapuri maizes, kas tiek pildīta ar suluguni sieru, olām un citām sastāvdaļām. Jau pieminētais suluguni siers ir tipiskākais gruzīnu siers, kas tiek gatavots no govs piena un tā gatavošanai tiek izmantotas tikai un vienīgi dabīgas izejvielas.
Gruzīni uzturā nelieto veikalā nopērkamās mērces, bet gatavo tās paši. Divas populārākās gruzīnu mērces noteikti ir adžika, kuras pamatā ir asi garšaugi un garšvielas, un tkemali, kas tiek gatavota lielākoties no skābām plūmēm. Šīs mērces tiek pasniegtas kopā ar daudziem ēdieniem, bet galvenokārt ar dažāda veida cepešiem un šašliku (lasīt vairāk).
Arī gruzīnu saldumi ir savdabīgi un tādi, kā nekur citur pasaulē. Zināmākie gruzīnu kārumi ir gozinaki – cepumiem līdzīgi medus un riekstu četrstūrīši, kas pagatavoti, karamelizējot riekstus medū, un čučhela – desiņai līdzīgs gardums, kas pagatavots no virtenē savērtiem riekstiem, kas izmērcēti iebiezinātā vīnogu sulā.
Viens ir skaidrs – gruzīnu virtuves daudzveidība lutina katru, kurš augstā cieņā tur gastronomiskās izvirtības.
Gruzīnu virtuve
Lai nobaudītu tradicionālos gruzīnu ēdienus, vari doties uz kādu no gruzīnu restorāniem, kuros apmeklētājiem tiek piedāvāts nobaudīt tradicionālos gruzīnu ēdienus. Gruzīnu virtuvi iespējams iepazīt tepat, Latvijā, dodoties uz kādu no restorāniem (lasīt vairāk).
„Marani”
Adrese: A. Čaka 38, Rīga, LV-1011
Telefons: 67217471
Komentārs: Šeit tiek pasniegti tradicionālie gruzīnu ēdieni un dzērieni. Restorānu dibinājuši gruzīni un arī ēdināšanas iestādes darbinieki ir gruzīni, tāpēc „Marini” telpās iespējams nobaudīt ne tikai gruzīnu ēdienus, bet arī pārliecināties par gruzīnu viesmīlību.
„Aragats”
Adrese: Miera 15, Rīga, LV-1001
Telefons: 67373445
Komentārs: Vecākais gruzīnu restorāns Rīgā, kas piedāvā nobaudīt tradicionālos gruzīnu ēdienus. „Aragats” ir izslavēts gardēžu restorāns, kurā nobaudīt no augstvērtīgiem produktiem pagatavotus gruzīnu ēdienus.
„PIROSMANI”
Adrese: Maskavas iela 6, Rīga
Telefons: 67215244
Komentārs: Restorāns, kurā gruzīnu ēdieni tiek gatavi no produktiem, kas piegādāti no pašas Gruzijas. „PIROSMANI” saviem apmeklētājiem piedāvā nobaudīt arī čaču un izsmalcinātus vīnus no Gruzijas.